C220-6-222
C220-6-222*
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 220 MM
Cutout Diameter 191 MM
Overall depth 112.5 MM
Motor assembly depth 49.5 MM
Motor assembly diameter 120 MM
Main Features
Underhung Motor Design
55 mm Titanium VC Former
Soft Rubber Surround
Vented VC, Pole Piece & Spider
32 HZ - 2 KHZ in vented Box
Technology
3D Model
Material
Print
Back to Overview
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 29L, Fres: 23Hz with passive radiator, -12dB @ 25Hz, Q: 0.47 (optimal A/V alignment)
Vb: 24L, Port diameter: 70mm, Length: 200mm, Fres: 43.5Hz, F-3dB: 47Hz, Q: 0.50
Vb: 36L, Port diameter: 70mm, Length: 145mm, Fres: 40Hz, F-3dB: 39Hz, Q: 0.43 (extended bass)
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 11.5L, -12dB @ 40Hz, F-3dB: 74Hz, Q: 0.71 (typical)
Vb: 24L, -9dB @ 40Hz, F-3dB: 75Hz, Q: 0.50 (extended bass)
HIGHLIGHTS
8.5 inch bass-midrange with high efficiency for 2 or 3-way designs.
Large sized voice coil with 55mm titanium voice coil former for high midrange resolution.
Big, underhung 120 mm neodymium magnet system for very low distortion.
* also available as 12 Ω Version
C220-06-222_DimWeb-Draht.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   220 mm
Cutout diameter   191 mm
Min. frontplate thickness   9 mm
Overall depth   112.5 mm
Motor assembly depth   49.5 mm
Screwfitting   DIN 7984 / Ø 4.50 mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair)   9.6 Kg
Shipping box size (pair)   250/290/250 mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) Spl 93 dB
DC-resistance) Re 7.23 Ohm
Resonance frequency Fs 29.5 Hz
Equivalent volume of air Vas 74.0 ltr
Mechanical Q Qms 5.61
Electrical Q Qes 0.27
Total Q Qts 0.26
Effective piston area Sd 224 Cm2
Moving mass Mms 28.0 g
Suspension compliance CMs 1.04 mm/n
Mechanical resistance Rms 0.93 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 150 W
Linear excursion Xmax +/-6 mm
Voice coil diameter   55 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.37 mH