C173-6-191
C173-6-191*
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 173 MM
Cutout Diameter 146 MM
Overall depth 94.5 MM
Motor assembly depth 42 MM
Motor assembly diameter 120 MM
Main Features
overhung motor design
38 mm Titanium VC Former
High Shape Rubber Surround
Vented VC, Pole Piece & Spider
35 HZ - 2.8 KHZ in closed Box
Technology
3D Model
Material
Print
Back to Overview
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 12L, Port diameter: 50mm, Length: 220mm, Fres: 45Hz, F-3dB: 50Hz, Q: 0.58 (optimal)
Vb: 18L, Port diameter: 50mm, Length: 150mm, Fres: 43.5Hz, F-3dB: 41Hz, Q: 0.50 (extended bass)
Vb: 10L, Port diameter: 50mm, Length: 240mm, Fres: 48Hz, F-3dB: 52Hz, Q: 0.61 (0.7dB Ripple @ 100Hz)
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
b: 6.5L, -13dB @ 40Hz, F-3dB: 76Hz, Q: 0.71 (typical)
Vb: 18L, -10dB @ 40Hz, F-3dB: 85Hz, Q: 0.50 (extended bass)
HIGHLIGHTS
7 inch bass-midrange for small bookshelf monitors.
Medium sized voice coil with 38mm titanium voice coil former for high midrange resolution.
Long excursion design for high SPL capabilities.
Successor to C173-6-095 - higher excursion, smaller box size.
* also available as 11 Ω Version
C173-06-191_DimWeb-Draht.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   173 mm
Cutout diameter   146 mm
Min. frontplate thickness   6.35 mm
Overall depth   94.5 mm
Motor assembly depth   42 mm
Screwfitting   DIN 7984 / Ø 4.50 mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair)   5.3 Kg
Shipping box size (pair)   210/280/210 mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) Spl 88 dB
DC-resistance Re 5.9 Ohm
Resonance frequency Fs 38.6 Hz
Equivalent volume of air Vas 21.6 ltr
Mechanical Q Qms 5.27
Electrical Q Qes 0.37
Total Q Qts 0.34
Effective piston area Sd 133 Cm2
Moving mass Mms 19.8 g
Suspension compliance CMs 0.86 mm/n
Mechanical resistance Rms 0.91 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 120 W
Linear excursion Xmax +/-5 mm
Voice coil diameter   38 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.72 mH