C173-6-096
C173-6-096*
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 173 MM
Cutout Diameter 146 MM
Overall depth 102 MM
Motor assembly depth 49.5 MM
Motor assembly diameter 120 MM
Main Features
underhung motor design
55 mm Titanium VC Former
Soft Rubber Surround
Vented VC, Pole Piece & Spider
40 HZ - 3 KHZ in vented Box
Technology
3D Model
Material
Print
Back to Overview
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 8L, Fres: 25Hz with passive radiator, -18dB @ 25Hz, Q: 0.38 (optimal A/V alignment)
Vb: 4.1L, Port diameter: 50mm, Length: 170mm, Fres: 82Hz, F-3dB: 85Hz, Q: 0.50 (typical A/V alignment)
Vb: 11L, Port diameter: 50mm, Length: 150mm, Fres: 53Hz, F-3dB: 55Hz, Q: 0.34 (extended bass)
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 4.1L, -18dB @ 40Hz, F-3dB: 175Hz, Q: 0.50 (clean transient response)
Vb: 11L, -15dB @ 40Hz, F-3dB: 170Hz, Q: 0.38 (extended bass for active systems)
HIGHLIGHTS
7 inch bass-midrange with high efficiency for 3 way designs.
Large sized voice coil with 55mm titanium voice coil former for high midrange resolution.
Big, underhung 120mm Neodymium magnet system for very low distortion.
* also available as 12 Ω Version
C173-06-096_DimWeb-Draht.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   173 mm
Cutout diameter   146 mm
Min. frontplate thickness   6.35 mm
Overall depth   102 mm
Motor assembly depth   49.5 mm
Screwfitting   DIN 7984 / Ø 4.50 mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair)   8.5 Kg
Shipping box size (pair)   210/280/210 mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) Lp 93 dB
DC-resistance Re 6.77 Ohm
Resonance frequency Fs 50 Hz
Equivalent volume of air Vas 16.99 ltr
Mechanical Q Qms 4.68
Electrical Q Qes 0.24
Total Q Qts 0.22
Effective piston area Sd 130 Cm2
Moving mass Mms 14.4 g
Suspension compliance CMs 0.7 mm/n
Mechanical resistance Rms 0.96 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 120 W
Linear excursion Xmax +/-5 mm
Voice coil diameter   55 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.32 mH