C168-6-890
C168-6-890 Cell
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 168 MM
Cutout Diameter See Cutout Profile
Overall depth 78 MM
Motor assembly depth 36 MM
Motor assembly diameter 146 MM
SENSITIVITY 87DB
Main Features
full featured cell concept
ideal acoustical center
no compression design
proprietary motor system
40 HZ - 3500 HZ in vented Box
Technology
Cutout Profile
3D Model
Material
Print
Back to Overview
The C168-6-890 is a 7 inch bass-midrange driver with ceramic dome, being the first in an entirely new approach to accuton speaker design.
We pushed on speaker evolution again by inventing a completely new driver construction.
The spider is mounted inside a 4.5 inch voicecoil, allowing for high spider excursion linearity.
An ideal acoustical center has been achieved, which is identical with our tweeters.
We recommend our C168-6-890 for an application from 40 Hz - 3500 Hz.
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 8L, -10dB @ 40Hz, F-3dB: 69Hz, Q: 0.71 (typical)
Vb: 15L, -8.5dB @ 40Hz, F-3dB: 70Hz, Q: 0.60 (extended bass)
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vented box design parameters:
Vb: 17L, Port diameter: 50mm, Length 200mm, Fres 38Hz, F-3dB: 38Hz (optimal)
Vb: 25L, Port diameter: 50mm, Length 185mm, Fres 32Hz, F-3dB: 32Hz (extended bass)
Vb: 12L, Port diameter: 50mm, Length 270mm, Fres 40Hz, F-3dB: 43.5Hz (0.7dB Boost@ 100Hz)
C168-06-890_DrahtMassZeichnung.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   168 mm
Cutout diameter   146 mm
Min. frontplate thickness   6 mm
Overall depth   78 mm
Motor assembly depth   36 mm
Screwfitting
DIN 7984 / Ø 4.00
mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair)   -- Kg
Shipping box size (pair)   -- mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) E 87* dB
DC-resistance Re 5.1 Ohm
Resonance frequency Fs 41 Hz
Equivalent volume of air Vas 15 ltr
Mechanical Q Qms 4.42
Electrical Q Qes 0.49
Total Q Qts 0.44
Effective piston area Sd 123 Cm2
Moving mass Mms 21 g
Suspension compliance CMs 0.71 mm/n
Mechanical resistance Rms 1.2 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 120* W
Linear excursion Xmax +/-5.0 mm
Voice coil diameter   114 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.2 mH