C158-8-085
C158-8-085*
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 158 MM
Cutout Diameter 137 MM
Overall depth 82 MM
Motor assembly depth 34 MM
Motor assembly diameter 85 MM
Main Features
overhung motor design
25 mm Titanium VC Former
Soft Rubber Surround
Vented VC, Pole Piece & Spider
38 HZ - 3 KHZ in vented Box
Technology
Material
Print
Back to Overview
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 8.5L, -11dB @ 40Hz, F-3dB: 70Hz, Q: 0.71 (typical)
Vb: 22L, -8.5dB @ 40Hz, F-3dB: 70Hz, Q: 0.50 (extended bass)
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 15L, Port diameter: 50mm, Length: 190mm, Fres: 41Hz, F-3dB: 45Hz, Q: 0.58 (typical)
Vb: 22L, Port diameter: 50mm, Length: 130mm, Fres: 40Hz, F-3dB: 40Hz, Q: 0.50 (extended bass)
Vb: 12L, Port diameter: 50mm, Length: 200mm, Fres: 45Hz, F-3dB: 49Hz, Q: 0.61 (0.7dB Ripple @ 100Hz)
HIGHLIGHTS
6.25 inch bass-midrange for small bookshelf monitors or slim floorstanders.
Small and light voice coil with 25mm titanium.
Voice coil former for high midrange resolution.
Long excursion design for high SPL capabilities.
* also available as 4 Ω Version
C158-06-085_DimWeb-Draht.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   158 mm
Cutout diameter   137 mm
Min. frontplate thickness   6 mm
Overall depth   82 mm
Motor assembly depth   34 mm
Screwfitting   DIN 7984 / Ø 4.50 mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair))   3.4 Kg
Shipping box size (pair)   200/200/250 mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) Spl 87.5 dB
DC-resistance Re 8.1 Ohm
Resonance frequency Fs 37 Hz
Equivalent volume of air Vas 27.3 ltr
Mechanical Q Qms 4.91
Electrical Q Qes 0.39
Total Q Qts 0.36
Effective piston area Sd 113 Cm2
Moving mass Mms 12.1 g
Suspension compliance CMs 1.5 mm/n
Mechanical resistance Rms 0.58 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 100 W
Linear excursion Xmax +/-5 mm
Voice coil diameter   25 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.54 mH