C158-6-851
C158-6-851*
Ceramic Bass-Midrange
Dome material CerAMIC
Application Bass-Midrange
Overall diameter 158 MM
Cutout Diameter 137 MM
Overall depth 90 MM
Motor assembly depth 42 MM
Motor assembly diameter 120 MM
Main Features
overhung motor design
38 mm voice coil
soft rubber surround
vented vc, pole piece & spider
35 HZ - 3000 HZ
Technology
Material
Print
Back to Overview
CLOSED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 2.3L, -16dB @ 40Hz, F-3dB: 98Hz, Q: 0.71 (typical)
Vb: 7L, -14dB @ 40Hz, F-3dB: 96Hz, Q: 0.50 (extended bass)
VENTED BOX DESIGN PARAMETERS
Vb: 10L, Port diameter: 40mm, Length: 145mm, Fres: 46Hz, F-3dB: 47Hz, Q: 0.58 (typical)
Vb: 15L, Port diameter: 40mm, Length: 100mm, Fres: 43Hz, F-3dB: 41Hz, Q: 0.50 (extended bass)
Vb: 6.5L, Port diameter: 40mm, Length: 220mm, Fres: 48Hz, F-3dB: 54Hz, Q: 0.61 (0.7dB Ripple @ 100Hz)
HIGHLIGHTS
6.25 inch bass-midrange for small bookshelf monitors or slim floorstanders
38mm titanium voice coil former120mm ferrite motor for high performance in small enclosures
Long excursion design for high SPL capabilities.
* also available as 11 Ω Version
C158-06-851_DimWeb-Draht.png
Mechanical Data
Specification   Value Unit
Overall diameter   8158 mm
Cutout diameter   137 mm
Min. frontplate thickness   6 mm
Overall depth   90 mm
Motor assembly depth   42 mm
Screwfitting   DIN 7984 / Ø 4.50 mm
Terminal   +: 6.3 x 0.8 / -: 4.8 x 0.8 mm
Shipping weight (pair)   5.2 Kg
Shipping box size (pair)   180 / 180 / 240 mm
Thiele Small Parameters
Specification   Value Unit
Sensitivity (2.83V / 1m) Spl 88 dB
DC-resistance Re 6.07 Ohm
Resonance frequency Fs 31 Hz
Equivalent volume of air Vas 25.7 ltr
Mechanical Q Qms 5.09
Electrical Q Qes 0.29
Total Q Qts 0.28
EEffective piston area Sd 113 Cm2
Moving mass Mms 18.5 g
Suspension compliance CMs 1.42 mm/n
Mechanical resistance Rms 0.71 Kg*s
voice coil parameters
Power handling P 120 W
Linear excursion Xmax +/-5 mm
Voice coil diameter   38 mm
Voice coil former material   Ti
Voice coil material   Cu
Voice coil inductance Le 0.77 mH